15 Ağustos 2012 Çarşamba

''Büyük Ev Ablukada'' Üstelik Bu Kez Biraz ''Duman'' Altı


Türk Rock müziğinin en iyi isimlerinden Duman, İstanbul alternatif müzik camiasının en gizemli ve başarılı gruplarından bir fenomen haline gelen Büyük Ev Ablukada ile ilk kez birlikte sahne alıyor. ( 21 Eylül 2012 Harbiye Cemil Topuzlu)


Büyük Ev Ablukada
2008 yılında İstanbul'da kurulan müzik grubu. Grup üyeleri çoğunlukla oyunculardan oluşmaktadır. Grup, henüz yayınlanmış bir albümü olmasa da kendi yazdıkları şarkılarla verdiği konserler ve internette paylaştıkları konser kayıtları ile kısa sürede tanınır hale gelmiştir. İlk olarak Ay şuram ağrıyo adlı bir konser kaydı ve Olmadı kaçarız adında bir albüm paylaşan grubun üyeleri konserlerde kendi isimleri yerine takma isimler kullanmaktadır. Takma isimlerine göre grup üyeleri şöyledir:Canavar Banavar, Afordisman Salihins, Balon Suyla da Dolar, Bentek Sizhepiniz, Bass Bariton, Gelicem Nerdesin, Galvaniz Gelbiraz, Baksen Oyalama

Duman
İlk albümleri "Eski Köprünün Altında"yı 1999 yılında çıkartan Duman, daha önce "Mad Madam" adlı grupta beraber sahne alan Kaan Tangöze (vokal/gitar) ve Ari Borakas (bas) ikilisine, Batuhan Mutlugil (gitar)’in katılmasıyla kuruldu. İlk albümle beraber özellikle sahne performansına ağırlık veren grup, kısa sürede kendine sadık bir dinleyici kitlesi yaratmayı başardı. 

2002 yılının Ekim ayında piyasaya sürülen “Belki Alışman Lazım” adlı ikinci albüm kayıtları, özellikle çıkış parçası "Bu Akşam" ve “Herşeyi Yak” coverlari, Duman’ın Türkiye çapında tanınan bir rock grubu haline gelmesini sağladı. 

2005'in Temmuz ayında piyasaya çıkan 3. albümleri, albüme ismini veren "Seni Kendime Sakladım" ve "Aman Aman"la büyük beğeni topladı. Bu arada grubun “İstanbul" parçası Fatih Akın'ın İstanbul'un seslerini anlatan "Crossing the Bridge" belgeselinde kendisine yer buldu. Davul ustası Cengiz Baysal‘ın gruba katılmasıyla yoluna devam eden Duman, haziran ayında, 2010 ve 2011 yıllarında yapılan beş farklı konserin kayıtlarından oluşan “Canlı” adını verdikleri, 32 şarkılık bir albüm çıkardı. Çalışmanın en büyük özelliği bazı Duman şarkılarının akustik olarak yeniden yorumlanması. “Dibine Kadar”, “Sarhoş”, “Elleri Ellerime” ve “Haberin Yok Ölüyorum” gibi şarkıların akustik yorumların yer aldığı albümün bir diğer sürprizi de cover şarkılar. Yıllar önce Erkin Koray’ın yorumladığı söz ve müziği Burhan Bilgin’e ait olan “Sen Yoksun Diye” ve Aşık Veysel’in “Kara Toprak” türküsü albümün dikkat çeken çalışmaları.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder